...kde to znám...
DOLNÍ RYCHNOV
První dochovaná zmínka o obci pochází z roku 1309. V tomto dokumentu je vyzýván Albert Nothaft klášterem v Teplé k náhradě za obsazený Rychnov. Později, v patnáctém století, patřila obec k loketskému panství. V roce 1553 ji získal Wolf Šlik a připojil ji k Falknovu (Sokolovu). V této době dochází k rozdělení obce na Dolní a Horní Rychnov. Po zániku panské správy v polovině 19. století se stala samostatnou, dynamicky se rozvíjející obcí díky těžbě uhlí a navazujícímu průmyslu. | ||
| ||
| ||
| ||
V roce 1883 Johann Anton Starck zemřel a na základě jeho závěti vznikla v roce 1885 společnost "Dolové a průmyslové závody, dříve Johann David Starck, se sídlem v Dolním Rychnově". Cílem akciové společnosti bylo navýšení těžby, výroby, nákup dalších pozemků, modernizaci a výstavba nových továren. Postupně byly všechny akcie skoupeny pražským bankéřem Petschkem a v Dolním Rychnově bylo zřízeno generální ředitelství k řízení "falknovských podniků". | ||
| ||
V obci se myslí i na sportovní vyžití obyvatel. Působí zde oddíl kopané, který hraje krajský přebor. Malá kopaná se hraje v Západočeské divizi. Ani tělocvična nezůstává bez zájmu. Večer se zde schází ženy z obce, aby si i ony zacvičily. V obci má svoji střelnici Sportovně střelecký klub Policie Sokolov, který svoji činností patří mezi jeden z nejúspěšnějších klubů. V tomto střeleckém klubu velmi úspěšně působí i občané z Dolního Rychnova. |
VILDŠTEJN VE SKALNÉ
Hrad Vildštejn, který najdeme ve městě Skalná, v okresu Cheb, má jako každé památeční místo své kouzlo.
POPIS HRADU
Po vchodu do hradu, který lemují skály, máme bar, ve kterém se dají koupit různé suvenýry, např.: pohlednice, zvonky s nákresem Vildštejnu, nebo jednoduché, přesto zajímavé píšťalky.
Celé toto patro je v podstatě restaurace, vhodná pro každého, jelikož je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou. Navíc v něm jsou zdi vyzdobené zbraněmi a to zejména meči. V místnosti je navíc tzv. výstava brnění, děl a preparované zvířecí hlavy (umělé zobrazení úlovků, nejvíce jelenů).
V podzemí hradu, zatesaném do skály, najdeme neméně zajímavé muzeum s obrazy, na kterých je hrad nakreslen nejen v této podobě, ale i před rekonstrukcí; s nalezenými předměty a to nejen vázami, ale také před dávnými dobami užívanými nástroji; s deskami, nebo spíše stavebním materiálem ale také ( a to především ) s kostmi...
POVĚST: ?Bílá paní, nebo čarodějnice?
V roce 1987 byly při přestavbě hradu nalezeny ( v komíně) zazděné kosterní ostatky neznámé 40ti-50ti leté ženy. Byla zde objevena lebka se zvláštním chrupem ( usuzuji tak z délky všech zubů ) a několik dalších pozůstatků.
Servýrky které zde obsluhují, se nazývají šenkýřky - právě některé z nich nám poskytnou výpovědi, tedy důkazy o zjevení tzv. Bílé paní.
Představa obsluhujících žen, které zděšením raději skončí s prací na hradě a vyděšeně vypráví ( v případě že jsou schopny řeči ) o zážitku, který nejspíš navždy utkví v jejich hlavě, je děsivá. Možná se těmto ženám vybavila jen představa, iluze něčeho, co vlastně neexistuje, vyvolaná strachem z této pověsti. V opačném případě ( ikdyž je to méně pravděpodobné ), je lepší být více vzdálen od kachlových kamen, pokud nechcete být podstěn přítomností neznámé, bílé osoby...
ZOO
Když vyjdeme ven z hradu na nádvoří, uvidíme krásnou ( přestože malou ) ZOO, ve které jsou nejen slepice, husy a kachny ( což není tak zajímavá zvěř ), ale také klokan ( nejspíš mládě ), bažanti, dospělý divočák, sokol a velice zvláštní kozy.
MŮJ NÁZOR
Zkrátka je Vildštejn skvělé místo, kde každý najde něco, co se mu bude líbit... Vřele doporučuji jako výlet, např.: z Františkových Lázní.
FOTKY
Tak tohle je Vildštejn
brnění
V hostinci.
Klokánek z hradní ZOO.
Kosterní ostatky
Výstava zbraní
Scéna v muzeu
Hrad Loket
Hrad Loket je postaven na oválném půdorysu a jeho dominantou je hranolová věž, která pochází ještě z románského období. Nachází se zde purkrabství z 15. století a také budova hejtmanství. Východní část je tvořena dvoukřídlým palácem ze 16. století a ze stejné doby pochází rovněž opevnění s baštami. Při prohlídce si návštěvníci mohou prohlédnout stavební vývoj hradu, expozice historického porcelánu a zbraní či torzo románské rotundy nebo vězeňské kobky. Každého jistě zaujme i stálá výstava strašidel.
Zajímavosti z historie
Hrad Loket leží na skalnatém ostrohu v zalesněné krajině údolí Ohře a patří k nejkrásnějším u nás. Ve středověku byl téměř nedobytnou pevností a říkalo se mu „klíč ke království českému“.
Královský hrad pochází z konce 11. nebo počátku 12. století, jeho nejstarší částí je románská rotunda z 12. století. První písemné zprávy pocházejí z roku 1234, kdy se hrad stal správním střediskem kraje. Hrad Loket měl významnou strategickou polohu a byl uznávaný za jeden z nejpevnějších ve střední Evropě, proto si jej také čeští králové náležitě považovali. Král Karel IV. jej řadil mezi tzv. nezcizitelné královské hrady. Hrad byl stále vylepšován, velká přestavba se uskutečnila na sklonku 14. století za krále Václava IV.
V době husitských válek stál Loket pevně na katolické straně. Po porážce husitského hnutí v bitvě u Lipan král Zikmund zastavil hrad svému kancléři Kašparu Šlikovi za výpomoc, kterou mu Šlik poskytl, když se panovník ocitl ve velké finanční tísni. Za Šliků byl hrad na počátku 16. století přestavěn v pozdně gotickém stylu. V roce 1547 byl hrad Šlikům za jejich účast na stavovském odboji odebrán a stal se majetkem města. Od té doby objekt upadal, výrazně k tomu přispěla i třicetiletá válka.
V roce 1648 celý areál vyplenili Švédové. Hrad nadále chátral a byl využíván jako hospodářské budovy a v roce 1822 zde byla zřízena státní věznice. Některé budovy byly o patro sníženy, jedna byla rozebrána úplně. K další opravě hradu došlo v první polovině 19. století, Markrabský dům byl přebudován na muzeum a po roce 1948 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. V roce 1992 byl v restitucích vrácen městu, ale hned o rok později opět otevřen pro veřejnost. Nyní slouží hlavně k výstavním a muzejním účelům.
SKALNÁ
Město se nachází v Karlovarském kraji přibližně 5 km severně od Františkových Lázní a 12 km severně od Chebu. Poloha v nadmořské výšce 470 m n. m. a v blízkosti hranice se SRN je výhodná zejména pro výlety do okolí. Město sdružuje části Skalná, St. Rybník, Kateřina, Vonšov a Zelená. V současné době zde žije cca 1700 obyvatel
HistorieSkalná vznikla pod starým románským hraden Vildštejn (Wildstein) z přelomu dvanáctého a třináctého století, vybudovaným rodem Nothaftů. První písemná zmínka o Vildštejně je z roku 1224. Již v roce 1298 je zmiňován původní farní kostel sv. Jana Křtitele, který byl v letech 1705-1709 barokně přestavěn. V západní části města se nachází česko-německý hřbitov s kostelem sv. Šebastiána z let 1686-1689. Od roku 1865 je Skalná městys, v roce 1905 pak císař František Josef I. povýšil Skalnou na město díky vzmáhajícímu se průmyslu. V šestnáctém století se zde rozšiřuje řemeslná výroba. Zvláštní rozvoj zaznamenala ruční výroba papíru, výroba kamenin a hrnčířství. Později byla otevřena naleziště keramických jílů a průmysl těžby surových jílů přetrval dodnes.
KulturaVedle běžného kulturního života se ve městě koná několik tradičních akcí: Ples města Skalná - prestižní akce - okolo 15.února Taneční soutěž O pohár města Skalná - ve standartních a latinskoamerických tancích - soutěží páry z celé ČR - polovina května Rozsvěcování vánočního stromu - po mši slavnostní rozsvěcení vánočního stromu před MěÚ -koledy, stánky atd. - advent a další
AktivityMěsto má moderní sportovní halu s posilovnou a kurty. Dále fotbalový areál s dvěma fotbalovými hřišti a perfektním zázemím. V blízké budouctnosti vyroste ve Skalné golfové hřiště. Ve městě funguje česko-německá fotbalová škola.
ZajímavostiTuristickou zajímavostí je románský hrad Vildštejn, jeden z nejstarších kamenných hradů v ČR. Zachovaly se prvky štaufské hradní architektury. Dále kostel sv. Jana Křtitele a kostel sv. Šebastiána. Obdivovat můžeme i chebské hrázděnky - architektonický prvek používající kombinace trámů a zdiva, tzv. hrázdění. Zajímavé je i přírodní chráněné území SOOS.
Již Bochov, jako městečko, vzniklo ze vsi ležící na obchodní stezce mezi Prahou a správním městem Loktem zhruba ve 14. století. Jméno Bochov tak lze přisoudit už jeho zakladateli Boreši z Rýsenburka, jenž Bochov založil někdy kolem roku 1325. Bochov tak v průběhu sta let získal svobodný odkaz majetku, dcery pak stejné postavení jako synové. Během této doby byl na nedalekém návrší (dnes mírný kopec u středu města nazývaný Hladový vrch) zřízen obranný hrad a stejně tak Starý Hartenštejn na Zámeckém vrchu. Hrady neměly sloužit jako sídla, ale jako vojenské opěrné body. Dalšími majiteli se posléze stali páni z Plavna, kteří pro Bochov získali výroční trhy. Páni z Plavna však patřili mezi velké odpůrce Jiřího Poděbradského, a proto byl Bochov společně se Starým Hartenštejnem roku 1469 dobyt a vypálen. Netrvalo však dlouho (1473) a páni z Plavna vybudovali Hartenštejn úplně nový.
V průběhu několika let Bochov střídá majitele a jedním z posledních významných majitelů se stává Adam Štensdorf. Ten Hartenštejn nákladně přestavuje. V polovině 17. století získává hrad Linhart Kolona a Bochov s Hartenštejnem jsou začleněny pod nedalekou Andělskou Horu. Jak již samotný název „Hartenštejn" napovídá, jednalo se o tvrdý (pevný) hrad. Věže byly vybaveny klíčovými střílnami a klenutými suterény. Dodnes se zachovala vysoká okrouhlá věž, dva sklepy, zbytky bašt a kamenná studna. Od 17. století byl hrad pustý bez větších oprav.
V současné době se k zřícenině dostanete z Bochova po polní cestě mezi pastvinami. Po cestě vedoucí spirálovitě kolem návrší na Vás pohlédne úžasná scenérie okolní krajiny, což se však netýká staré nevzhledné informační tabule. Vysoká okrouhlá věž s krásnou soliterní borovicí a překrásná krajina Krušných a Doupovských hor. Z vrcholu lze dále spatřit celé městečko Bochov, vojenské rozhledny v Doupovských horách nebo například Třeboňský vrch a Klínovec.
Unikátní náhorní plošina společně s příkrými svahy je v současné době chráněna jako významný krajinný prvek pro ochranu teplomilných lučních společenstev, vyskytujících se pouze v Doupovských horách.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
díky za skvělou vzpomínku na působení Starcků v Dolním Rychnově.
JDS se objevuje v mém rodokmenu......
Některá data se snažím dostávat do povědomí zájemců i prostřednictvím wikipedie.
S pozdravem,
Boris Kratochvíl e- mail : kratochvil.boris@seznam.cz
Starck
(Boris Kratochvíl, 3. 6. 2010 9:11)